Wasting Light (2011)
Datum vydání: 12. dubna 2011
Label: RCA
Produkce: Butch Vig
Nahrávací studio: Grohlova garáž, Encino, Kalifornie
Nejvyšší umístění: 1. (Austrálie, Rakousko, Belgie, Kanada, Finsko, Německo, Nový Zéland, Norsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie, Spojené státy), 4. (Česká republika)
Certifikace: 4x platinové, 6x zlaté
Délka: 47:55
1. Bridge Burning (4:46)
2. Rope (4:19)
3. Dear Rosemary (4:26)
4. White Limo (3:22)
5. Arlandria (4:28)
6. These Days (4:58)
7. Back & Forth (3:52)
8. A Matter of Time (4:36)
9. Miss the Misery (4:33)
10. I Should Have Known (4:15)
11. Walk (4:15)
Zajímavosti:
Album se stalo jedničkou velké části světových žebříčků, jednoznačný triumf slavila v Austrálii, Rakousku, Belgii, Kanadě, Finsku, Německu, na Novém Zélandu, v Norsku, Švédsku, Švýcarsku, Velká Británii a Spojených státech. Platinovou se stala deska v Austrálii (2x), Kanadě a na Novém Zélandu, zlatou v Rakousku, Finsku, Německu, Irsku, Polsku a Spojených státech.
Texty i aranžmá na albu již nejsou připisovány jednotlivým členům, u každé písně nalezneme jednoduché „Foo Fighters“. Kapela se v uvádění autorů inspirovala kupříkladu u skupiny Queen, jejíž členové demonstrovali kolektivní práci stejným způsobem.
Dave nad Wasting Light od počátku uvažoval jako o v garáži připravené a zcela analogově natočené desce i jako o příležitosti pro obnovení spolupráce s producentem Butchem Vigem. „Je v tom určitá poetika – na jednu stranu vyprodat Wembley, a zároveň udělat novou desku v garáži. O tom je rock ‘n’ roll,“ prohlašoval Dave.
Jakmile se o Daveových „analogových“ plánech dozvěděl Butch Vig, nejprve předpokládal, že si z něj frontman Foo Fighters jen střílí. Se slovy „Tak to musíte zahrát opravdu dobře, protože opravit jakoukoliv chybku nebude zrovna snadné,“ však na spolupráci kývl.
Album kapela natáčela přímo v Grohlově garáži – vznikalo se zcela analogovým zařízením, a to až po závěrečný mastering. Dave v jednom rozhovorů zmínil, že zvolil tento způsob i díky pocitu, že se digitální nahrávání začíná umělcům vymykat z rukou.
Skupina dala během příprav dohromady na 40 písní, postupně je zredukovala na 14. Pro natáčení alba byl kapele opět k dispozici i navrátilec Pat Smear. Nahrávání trvalo 11 týdnů s tím, že každý týden Foo Fighters věnovali konkrétní skladbě. Většina slov byla dokončována v rámci každého, jednotlivým písním určeného týdne. Dave později uvedl, že s každým týdnem vlastně psal o svých momentálních myšlenkách.
Na desce opět najdeme několik hostů – v Dear Rosemary se k Foo Fighters přidal jeden z Daveových idolů, Bob Mould z Hüsker Dü, v I Should Have Known se na baskytaru a akordeón vyznamenal bývalý kolega z Nirvany, Krist Novoselic. Fee Waybill, zpěvák The Tubes, se zapojil ve skladbě Miss the Misery a nechyběly ani známé tváře – Rami Jaffee, Jessy Greene nebo Drew Hester.
Během nahrávání Wasting Light skupina zvládla natočit i kariéru mapující dokument Back and Forth. Dave tak chtěl fanouškům popsat důvody, pro které se rozhodl točit Wasting Light ve své garáži.
Wasting Light zaznamenalo obrovský úspěch po celém světě, s chválou nešetřili ani kritici, kteří album popisovali jako rock ‚n‘ roll ve vrcholné formě. Jen v několika případech zazněl názor, že je deska až příliš bombastická a tak trochu „stále stejná“. V žebříčcích titulů roku 2011 brala Wasting Light 4. místo v případě magazínu Kerrang!, 20. u Rolling Stone, 43. u NME a 46. u Spinu. Albem roku se stala v případě služby iTunes. Jednoznačně vévodila i cenám Grammy, kde pro Foo Fighters připsala další zářezy v kategoriích Album roku, Nejlepší rockové album, Nejlepší hardrockové/metalové vystoupení (za White Limo), Nejlepší rockové vystoupení a Nejlepší rocková skladba (oboje za Walk).
[Nahoru]