Veleúspěšné Wasting Light střídá plánovaná pauza
Práce na v pořadí sedmém studiovém albu kapela zahajuje v srpnu 2010, na pomoc si zve producenta Butche Viga, se kterým již spolupracovala na dvou novinkách z alba Greatest Hits. Nová deska je nahrávána přímo v Daveově garáži, pouze za pomocí analogového zařízení (analogově je nahráno celé album až do závěrečného masteringu). První singl Rope vychází v únoru 2011, samotné album Wasting Light jej následuje 16. dubna 2011. Už umístění v žebříčku Billboard zdůrazňuje velký zájem o nový titul – deska debutuje na první příčce, což se Foo Fighters daří vůbec poprvé za celou dobu existence.
Kromě Wasting Light Foo Fighters navíc vydávají dokument, jež chronologicky mapuje celou jejich kariéru. Snímek Back and Forth režírovaný Jamesem Mollemem nabízí unikátní pohled na jednotlivé, více či méně zásadní okamžiky – od rozpadu Nirvany a smrti zpěváka Kurta Cobaina, přes formování Foo Fighters, strasti, neshody, až po stav v roce 2011. V dokumentu formou rozhovorů promluví současní i bývalí členové kapely či producent Butch Vig. Svůj debut si snímek odbývá 15. března 2011 na festivalu SXSW v Texasu, na DVD se dostává v červnu 2011.
21. května 2011 Foo Fighters vévodí Hangout Music Festivalu v Alabamě, 4. června 2011 překvapují diváky nečekaným vystoupením na 2011 KROQ Weenie Roast.2. a3. července 2012 následují dva velké koncerty na Milton Keynes National Bowl, mezi hosty nechybí hvězdy jako Alice Cooper, Seasick Steve či John Paul Jones. V chicagském Grant Parku 7. srpna 2011 září v programu závěrečného večera slavného festivalu Lollapalooza, kde část svého setu hrají v silném lijáku.
V únoru 2012 se formace ukazuje na 54. ročníku cen Grammy, kde živě hraje skladby Walk a Rope (remixovaná verze, hostem deadmau5). Foo Fighters během večera získávají celkem pět cen ze šesti, konkrétně za nejlepší rockové vystoupení, nejlepší hardrockové a metalové vystoupení, nejlepší rockovou píseň, nejlepší rockové album a nejlepší dlouhometrážní hudební video (za Back and Forth).
27. srpna 2012 Foo Fighters vystoupením na Reading Festivalu uzavírají své evropské turné, v rámci kterého se mimo jiné po letech podruhé podívali i do České republiky. Během večera kapela hraje i velký výběr raritních a dlouho neuvedených písní (kupříkladu Winnebago). Fanoušci pomalu začínají tušit, že se blíží delší období klidu.
Po několika koncertech v Americe Foo Fighters přijímají pozvání na Global Citizen Festival, který se uskuteční 29. září 2012 v newyorském Central Parku. Festival si dává za cíl úspěšný boj proti světové chudobě, uspořádaná akce v tomto směru napomohla více než 1,3 miliardy dolary v přislíbených prostředích. Během večera kapela hraje zkrácený, přibližně hodinový set, Dave Grohl několikrát naznačuje plánovanou pauzu. „Nevím, přesně kdy, ale uvidíme se. Jdeme na to, tohle je vaše poslední šance,“ končí spekulace před závěrečnou Everlong. Přestávka se pro Foo Fighters i jejich fanoušky stává skutečností, což Dave také potvrzuje v rámci sociálních sítí zveřejněným dopisem všem příznivcům: „Nejsem si jistý, kdy spolu budeme opět hrát. Zní to divně, ale nechat kapelu po nějakou dobu spát je dobrou věcí pro nás všechny. Občas je prostě dobré jenom .. odložit to všechno na nějakou dobu do našich garáží,“ uvedl.
Krátce před zaslouženým odpočinkem kapela ještě nahrává píseň pro chystaný Grohlův dokument Sound City se zpěvákem Rickem Springfieldem.
[Nahoru]